Günümüzde sıklıkla görülen ve yenileşen teknoloji ile birlikte artış gösteren karpal tunel sendromu, modern çağın hastalıkları arasında yer almaktadır. Medyan nöropati tuzağı olarak da adlandırılan hastalık, bileklerde oluşmaktadır.

Elde, bilekte bulunan ve boyundan gelen sinir sistemlerinin baskı oluşması ve bağ dokularında ödem oluşması ile kendini gösteren rahatsızlık, gündelik hayatı zorlaştırabiliyor. Bayanların daha fazla yaşadığı bu sendrom, hareketleri sınırlamakta, bilek bölgesinde ağrıya sebep olmaktadır. Genellikle orta yaşlarda ortaya çıkan bu hastalık, her iki bilekte de görülebilmektedir. Sinir sıkışması kategorisinden en fazla görülen sendrom, kasların rahat hareket etmesine de engel olmaktadır.

Bu rahatsızlık şeker, obezite, romatoid artrit, gut gibi birçok hastalığın yol açtığı nedenlerden biri olabilmektedir. Hamile hanımların sıklıkla karşılaştığı bu sendrom, sıvıların artış gösterdiği döneme denk gelmektedir. Median sinirinin sıkışması sonucu ortaya çıkan sendrom, belirtilerini gece saatlerinde göstermektedir. Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında ortaya çıkan bu vaka, his kaybına da sebebiyet vermektedir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Karpal tünel sendromunun temel belirtisi uyuşukluk ve ağrı hissidir. Elin ilk 3 parmağını etkileyen sinir sıkışması bu parmaklarda uyuşukluğa ve ağrıya neden olmaktadır. Hastaların büyük çoğunluğu gün içinde ağrı nedeniyle sıkça ellerini sallama ihtiyacı duyduklarını ifade etmektedirler.

Elde hissedilen ağrı aynı zamanda kola ve omuza da yayılabilir. İleri derece karpal tünel sendromu vakalarında güçsüzlük söz konusudur. Karpal tünel sendromunun neden olduğu kuvvetsizlik, ilerleyen zamanlarda yerini kas erimesine bırakabilir. Hastalar belli bir süre sonra ellerinde bir şey taşımakta zorlanırlar ve kimi zaman tuttukları şeyi yere düşürürler.

Karpal tünel sendromunda belirtiler geceleri şiddetlenir. Hastalar genellikle tüm elde şişme, uyuşma ve karıncalanma hissi ile uykudan uyanırlar. Bu süreçte hasta parmaklarını sertleşmiş ve gerilmiş hisseder. Bu nedenle ellerini sürekli ovalama veya sallama ihtiyacı duyarlar. Bu uyuşmalar bir gece içinde birkaç kez tekrarlanabilir.

KARPAL TUNEL SENDROMU TEDAVİSİ

Bu hastalığın teşhisi, nörolojik uzmanları tarafından fiziki muayene ile yapılmaktadır. EMG ve KTS teknolojileri kullanarak, hastalığın şiddeti ve oluşma nedeni tespit edilmektedir. Ultrason ve röntgen çekimleri yaparak da teşhis konulabilir. Ve hastalığın şiddetine göre ilaç tedavisi ya da fiziksel egzersizler uygulanabilir. B6 ve diüretik tedavisi ve Kortizon, Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar ile hastanın iyileşmesi sağlanabilir.

Ağır vakalarda ve tedaviye cevap vermeyen durumlarda ameliyat yapılmakta ve hasta uzun süre gözlem altına tutulmaktadır. Bu sendrom ciddiye alınmadığı sürece baş parmakta bulunan kaslar eriyebilir ve daha kötü sonuçlara yol açabilir. Kişi parmakların işlevini tamamen kaybedebilir.