Bel ve Boyun Fıtığı Nedir?

İki omur arasındaki disk materyalinin özelliğini kaybederek taşması ve yol açtığı sorunlardır.

Belirtileri Nelerdir?

  • Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar,
  • Ayaklarda uyuşmalar,
  • Hareket kısıtlılıkları,
  • Yürüme ve oturmada güçlük, başlangıç belirtileridir.

Kimler Risk Altındadır?

· Kilolu kişiler,
Vücut ağrılığı olması gerekenden fazla olan kişilerde omurgaya binen yük fazladır. Bu yüzden de kilolu, obez ve morbid obez olan kişilerde görülme oranı normal kilolu olan kişilere göre daha fazladır.
· Hareketsiz yaşam tarzına sahip olan kişiler,
Spor yapmayan ve kaslarını güçlendirememiş kişilerde vücut yükü omurgaya binmektedir. Kişi normal kilolu olsa dahi tıpkı kilolulardaki gibi omurga basıncı fazla olacağından yine risk altındadır.
· Ters hareketler diye tabir edilen omurga fizyolojisine uygun hareket etmemek.
Eğilerek yerden yük kaldırmak, doğru oturmamak, eşyaları itmek ve çekmek gibi hareketler de omurga sağlığı açısından risklidir ve bel fıtığına davetiye çıkarır.
· Ağırlık taşıyarak çalışan kişiler,
Hamallar, inşaat işçileri, otobüs şoförleri, futbolcular, halterciler vb. gibi günlük hayatta zorlayıcı işleri yapmak zorunda olanlar da risk altında olan kişilerdir.
· Sigara kullanımı,
Birçok sağlık sorununa sebep olduğu ispatlanmış olan sigara kullanımı burada da karşımıza çıkmakta. Disk dejenerasyonuna yol açtığı ve bunun da fıtığın oluşmasını kolaylaştırdığı ispatlanmıştır.

Tedavi Edilmezse Bizi Neler Bekliyor?

İlerlemiş ve tedavi edilmemiş fıtıklar; iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, yürüyememe, bacaklarda kuvvet kaybı, felç gibi sorunlarını beraberinde getirir.

Neştersiz Bel Fıtığı Tedavisi Nedir?

Fizik muayenesi ve görüntüleme ile (MR) net tanısı konmuş 1,2 ve 3. Evre bel fıtıklarına uygulanan yeni bir yöntemdir. Sağlık Bakanlığı tarafından etkinliği onaylanmış ve uzman hekim tarafından uygulanması yapılabilen bir tedavidir. Cerrahi hiçbir uygulama içermemektedir. Hasta 24 saat içinde faydasını görmeye başlar. Bu yöntem çok yeni bir metod olmasına rağmen toplamda 50.000 hastaya uygulanmış ve yüksek başarı elde edildiği bildirilmiştir.

Neştersiz Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Uygulama, muayenehane koşullarında, birkaç dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Hastada ağrıya yol açmaz. Yan etkisi olmayan güvenilir bir yöntemdir.