Sosyal Proje & Duyurular
Şeker Hastalarının Dörtte Birinde Diabetik NÖROPATİ vardır.PEKİ NE ANLAMA GELDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Kusursuz işleyen vücudumuzda bazen işler umduğumuz gibi gitmeyebilir. İşte bu durumlardan en önemlisi ve sinsi olanı “diyabet yani şeker”dir. Bu sahip olduğunu öğrenen kişi diyete başlaması ve bazı ilaçlar kullanması gerekir. Diyetin ve ilaçların işe yarayıp yaramadığının tespitini, kandan bakılan bir test olan “3 aylık şeker karneniz” söyler. İşte bu ortalama organlarınızın kısa-orta yada uzun vadede zarar görmemesi için önemlidir.
Şekerin zararı, evinizdeki her odaya koyabileceğinizden fazla eşya koymaya benzetebiliriz. Sonunda siz o odayı kullanmakta güçlük çekecek ama eşya yığmaya devam ettiğiniz sürece de hiç kullanamaz hale gelecektir. Organlarımız da böyledir. Fazlası geldikçe bunu idare edemeyecek ve sağlık sorunlarınız başlayacaktır.
Kan şekerinin yüksek seyretmesiyle kılcal damarların besleme kapasitesi bozulacak ve sonunda sinirleri hasara uğratacaktır. Hasara uğrayan sinir birinci görevi olan “HİS” duygusunu yerine getiremeyecektir. Sonunda hasta sehpa köşesine ayağını vursa dahi ağrısını hissetmeyecek, dikene bastığında canı yanmayacaktır. Bir de üstüne şekerden dolayı yara iyileşmesi de kötü olunca ayağın kaybedilmesine kadar giden sorunlara zemin hazırlayacaktır.
Ayaklarınızı hergün kontrol etmeniz ve darbelerden korumanız önemlidir.
Hepsinden de önemlisi, Dahiliye uzmanınızı düzenli ziyaret etmeyi ve kontrollerinizi yaptırmayı aksatmayınız.