Sosyal Proje & Duyurular
Uzman Dr. Galip Erdem , Uzman Dr. Yusuf Ziya Odabaş ve Prof. Dr. Dursun Ali Şenses ile mevsim alerjileri ve astım röportajımızı gerçekleştirdik.


Mevsimsel alerjiler ve astık atakları bahar dönemlerinde daha yoğun görülürler. Sebebi ise hem mevsim kararsızlığı , hem havadaki polen miktarı , hem de bu mevsimlerde görülen nezle ve grip salgınları olduğu hep söylenir.
 
BU HAFTA MEVSİMSEL ALERJİLER VE ASTIM KONUSUNU İRDELEMEK İÇİN  ÇOCUK DOKTORLARIMIZA SORULARIMIZI YÖNELTTİK.
 
SİZLERİN DE MERAK ETTİĞİ VE YANITLANMASINI İSTEDİĞİNİZ SORULARINIZI, [email protected] üzerinden bize ulaştırabilirsiniz.
 
ASTIM ATAĞI GEÇİREN ÇOCUĞA YAKLAŞIM NE OLMALIDIR? ANNE VE BABALAR NE YAPMALIDIR?
 İlk etapta alerjik olduğu düşünülen maddelerden ve atağın gelişmesine zemin hazırlayan ortamlardan uzak durulmalıdır. Eğer kanıta dayalı bir alerji varsa o konuda başka özel önlemlerde alınabilir. Atak anında anne ve babalar sakin olmalı ve doktor ile mümkünse irtibata geçilmelidir.(Hastaneye ulaşım sağlanana kadar)
 
ÇOÇUĞUMUZA ASTIM ATAKLARINDAN NASIL KORUYABİLİRİZ?
 Aileler atak konusunda bilinçlendirilmelidir. Astım ilaçlarını dikkatli ve düzenli kullanılmalıdır. Düzenli kontrole gelinmesi gerekmektedir. Yeterince bilgi sahibi olmuş anne ve babalar krizin daha kısa atlatılmasında katkıları büyüktür.
 
HEM ASTIM HEM DE MEVSİMSEL ALERJİLERDE KULLANDIRILAN İLAÇLAR TEDAVİ EDİCİ MİDİR? YOKSA ŞİKAYET Mİ GEÇİCİ SÜRE ORTADAN KALDIRIR?
 Astım ilaçları, bronşları gevşetici özelliğe sahip rahatlatan ilaçlar ile alerji iltihabının oluşturduğu aşırı bronş duyarlılığı yani ‘kontrol edici – iltihap önleyici’ ilaçlar olarak ikiye ayrılabilir. Özellikle ikinci grupta yer alan ilaçlar astımın tekrarlamaması açısından önemlidir.
 
 
ASTIM YA DA MEVSİM ALERJİSİ OLAN ÇOCUK SPOR YAPABİLİR Mİ?

Düzenli yapılan spor astıma iyi gelir. Çocukların akciğer kapasiteleri gelişir. Ancak dikkat edilmesi gerekenler vardır.

·         Kontrol altında olmayan astımlar spor esnasında sıkıştırabilir. O yüzden mutlaka astım kontrol altına alınmalıdır.

·         Astımlılara önerilen spor yüzmedir. Yüzme esnasında su üstünde ve altında yapılan nefes alıp verme bir nevi solunum egzersizidir. Astımlara dalgıçlık önerilmez. Basketbol , bisiklet , uzun mesafe koşu, futbol kayak gibi yüksek riskli sporlar önerilmez. Tenis , voleybol , kısa mesafe koşular daha az riskli sporlardır.


·         Soğuk ve kuru havada spordan kaçınılmalıdır.

·         Bahar aylarında özellikle polen alerjisi olanlarda açık alanlarda spor önerilmez. O yüzden akşam üstü veya kapalı mekanlar tercih edilmesi gerekir.

·         Spora başlarken ısınma hareketleri yapılmalı ve bitirirken yavaş yavaş egzersizlerle bitirme önerilmektedir.

·         Egzersizler haftada 3-5 kez 30-60 dakika periyotlar halinde uygulanmalıdır.

·         Egzersiz sırasında atak ihtimaline karşı astım ilaçları çocuğun mutlaka yanında (veya velisinin) olması gerekmektedir.
·          
ASTIM VE MEVSİMSEL ALERJİLERİ OLAN ÇOCUKLARDA BESLENME NASIL OLMALIDIR?
 Astım hastası çocuğunuzda reflü sorunu da varsa eğer olabildiğinde tok karnına yatılmamalı , gece beslenmelerinden vazgeçilmelidir. Çay , kahve , kolalı içecekler ve yağlı yiyecekler yenilmemelidir. Reflü kaçağı olduğunda mide özsuyu boğaza kadar çıkabilmekte ve ödeme yol açabilmektedir.
 
MEVSİM ALERJİLERİ VE ASTIM BİRBİRİNE HEP KARIŞTIRILIR. BU KADAR BENZER Mİ? SEBEBİ NEDİR?
 Mevsim alerjileri genel bir tabirdir. Bir çok farklı kompenenti olabilir. (Alerjik rinit veya ürtiker gibi) Astım ise alerjik olma itibari ile mevsimsel özellik gösterse bile yılın her zamanı olabilir. Astımın semptomları daha ziyade solunum yolu ile ilgilidir.
 
GRİP YA DA NEZLE ASTIM VE MEVSİMSEL ALERJİSİ OLAN ÇOÇUKLARI NASIL ETKİLER?
 Astım ve mevsimsel alerjiler, solunum yollarının kronik bir iltihap sonrası aşırı derece duyarlı olması sonucunda oluştuğundan en basit algılanan nezle bile hastanın daralmış solunum yollarını daha da daraltacaktır. Şöyle ki , yoğunlaşmış bir otobanda trafik yoğunluğunun daha da artması gibidir. Solunumla alınan hava da ulaşması gereken yere ulaşamamakta ve hastanın oksijenlenmesi bozulmaktadır. Bu da çocuğumuzda tıkanmalara , öksürük krizlerine sürükleyeceğinden anne ve babalarca dikkat edilmesi gereken şeylerden biridir.
 
 
ASTIM VE MEVSİMSEL ALERJİLER GENETİK MİDİR?
Çocukluk çağında astımın %90 oranda alerjik olduğu bilinmektedir. Anne babada astım olması çocuğun astım olma riskini artırır.
 
BİR ÇOCUĞUN ASTIM HASTASI OLDUĞUNUN TANISI NASIL KONUR? HANGİ YAŞLARDA ORTAYA ÇIKAR?
 Tekrarlayan öksürük , hırıltı , hışırtılı solunum ve nefes alımında zorluk ile kendini belli eder. Bu atakların tekrarlayıcı olması ve bronş genişletici ilaçlarla geçmesi söz konusudur. Çocukluk çağından itibaren ortaya çıkabilir.
 
MEVSİMSEL ALERJİSİ OLAN ÇOCUĞUMUZU ATAKLARDAN NASIL KORUYABİLİRİZ?
 Anne ve babalar, salgın hastalıkların (grip gibi) olduğu dönemlerde, çocuğu üst solunum yolu enfeksiyonlarından mümkün olduğunca korunmalılar. Bu dönemde düzenli ve dengeli beslenerek bağışıklığı güçlü tutmalılar.
Astım ataklarından korunmak için;
·         Evde grip veya nezle olmuş anne,baba yada kardeş bir an önce doktora başvurarak tedavi olmalıdır.

·         Çevrenizde üst solunum yollarına yakalanmış bir hasta varsa , çocuğunuzu korumaya özen gösterin. Bunun için de öncelikle kalabalık ortamlardan uzak tutun. Kapalı ortamlarda kısa süre kalmasını, eğer mümkün değilse havalandırmanın yeterli olup olmadığını kontrol edin.

·         Bolca su içirin. Çocuğunuzun ellerini ve kendi ellerinizi sık sık yıkayın ve dengeli besleyin.

·         Sigara içiyorsanız bu zararlı alışkanlığınızdan mutlaka vazgeçin. Ayrıca sigara içilen ortamdan da çocuğunuzu uzak tutun.

·         Hava kirliliğinin yoğun olduğu ortamlarda bulunmamasına dikkat edin.

·         Fazla kilo astım için risktir!
 
UNUTMAYIN! Gece ve sabaha karşı 30 dakika süren ve bronş genişletici ilaçlara yanıt veren öksürük aksi ispat edilene kadar Astım olarak adlandırılır.
 
 
UNUTULMAMASI GEREKENLER
 
Üst solunum yolu enfeksiyonu bile bu tip hastalarda günlük sosyal hayatı etkilemekte ve öksürük krizleri , hırıltılı soluma vb. şikayetlere yol açabilir. Üstelik bu semptomlar haftalarca sürebilir. Bu yüzden astım ve alerji hastalarının üst solunum yollarının sık görüldüğü bahar mevsimlerinde kendilerini korumaları ve düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri büyük önem taşımaktadır.
 
Bahar dönemlerinde özellikle ev içinde bulunan akarlar nedeniyle , hastalar açısından oldukça zorlayıcıdır. Çünkü değişen nem ve ısı gibi iklimsel koşullarından etkilendikleri için ev tozu ve küf mantarı gibi alerjenlerin yoğunluğu bahar mevsimlerinde artar. Bu parazit niteliğindeki böcekler halı , kilim , yorgan , yastık , tüylü eşyalar ve oyuncaklarda yaşar. Yaşadıkları ortama bıraktıkları dışkıları da ; bunların üzerinde yürüme , silkme ve benzeri hareketlerde çevredeki havaya karışır. Buradan buruna , burundan da kolayca solunum yollarına ulaşarak sıklıkla alerjik astıma yol açar. Hem alerjenlerin yoğunluğunun artması , hem değişen hava koşulları yüzünden ev ortamında daha fazla bulunulması nedeniyle alerjik astımlılarda hapşırık , burun akıntısı , geçmeyen öksürük , nefes darlığı , hırıltı gibi yakınmalar artabilir. Hatta sadece bu dönemde hastalık ortaya çıkıp daha sonra tamamen normale dönebilir.
 
EN DEĞERLİ VARLIĞINIZ YAVRUNUZUN SAĞLIĞI ÖNCELİĞİMİZDİR.
 
SORULARINIZI BEKLİYORUZ. KONU İLE İLGİLİ HASTALARIMIZDAN GELEN SORULARINIZ
 

22.03.2017  LATİFE BOZUĞUR

Bu konuya değindiğiniz ve ayrıntılı bilgileriniz için teşekkür ederim.

Sorum: Uzun dönem kullanılan astım ve alerji ilaçlarının bir sakıncası var mıdır?

Teşekkürler.

Uzman Doktor Galip Erdem yanıtladı:

Öncelikle Değerli hastamızın yavrusuna sağlıklar dilerim.

Sağlık köşesinde "HEM ASTIM HEM DE MEVSİMSEL ALERJİLERDE KULLANDIRILAN İLAÇLAR TEDAVİ EDİCİ MİDİR? YOKSA ŞİKAYET Mİ GEÇİCİ SÜRE ORTADAN KALDIRIR?"

sorusunun altında değindiğimiz her iki tür ilaç da büyüme gelişme üzerinde olumsuz etkileri olduğu yönünde bir ispat bulunmamaktadır.

Ancak ilaç kullanılmadığı takdirde sebep olabileceği sonuçlar da gözardı edilmemeli ve doktor onayı olmadan ilaçlar kesilmemelidir.