Sosyal Proje & Duyurular
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası | 20 - 26 Kasım

Bu çerçevede özellikle diyabet hastalarının ağız ve diş sağlığı üzerine konu işlemek istedik.
Bilinmeyenler....
Özellikle yapılması gerekenler...
Önleyici tedbirler üzerine Diş Hekimimiz Güler Ekinci EBETÜRK ile röportajımızı gerçekleştirdik.

Diyabetli hastaların ağız ve diş bakımı diğer hastalardan farklı mıdır? Özel dikkat göstermeleri gereken hususlar nelerdir?
Diyabeti olan hastalarda vücudun savunma mekanizması zayıflar bu da doğal olarak ilk durak olan ağız içinden başlayan sorunları doğurur. Vücudun her bölgesinde olduğu gibi bu hasta grubunda sorunlarının çözümü çok daha fazla zaman alır. Çünkü tükürük içinde normal insanlara göre daha fazla şeker bulunur ve ağız kuruluğu fazladır. Çürüğe ve diş eti hastalıklarına davetiye çıkarır.

Diyabetliler implant yaptırabilir mi?
Kandaki şeker seviyesi kontrol altında ise yaptırabilirler. Tabi ki burda unutulmaması gereken konu implantın tutunma sürecinde şeker kontrollerini aksatmamalarıdır.

Kontoller ne sıklıkta olmalıdır?
Ortalama 6 ayda bir ancak kişinin diş eti ile ilgili problemi varsa 3 ayda bir kontrollerini yaptırmasında yarar vardır.

Ağız suları, kürdan ve diş ipi kullanılmalı mı?
Kürdanı kesinlikle önermiyoruz. Çünkü bu mekanik temizlik sırasında diş etine zarar verebilir. Zamanla daha fazla miktarda yiyecek birikmesine sebep olur. Ağız suları kullanılabilir. Diş ipi ise mutlaka kullanılması gerekir.